Kollégiumunk a főváros egyik leggyorsabban fejlődő kerületében, a 14. kerületben található. Egyik alapfeladata, hogy az iskolától távol lakó hallássérült középiskolás tanulók részére, akik különböző típusú, többségi oktatási intézményekben tanulnak. (gimnázium, szakközépiskola, szakmunkásképző intézmények) ellátásáról gondoskodjon, étkezést, szállást, audiológiai gondozást és pedagógiai felügyeletet biztosítson számukra.
A tanulók elhelyezése 4 ágyas kollégiumi hálókban történik.
A tanulók napi ötszöri étkezést - házon belül - saját éttermünkben a kollégiumban biztosítjuk. Társalgó és egy kis konyha szolgálja az otthonosságot és a kikapcsolódást. A társalgóban televízió, videó segítik a kultúrált szabadidő eltöltését. Akár az ott lévő számítógépekkel, akár saját hordozható számítógépeikkel a kollégium lakói az esti órákban is el tudják érni az Internetet, így el tudják végezni iskolai feladataikat olyankor is, amikor a számítógéptermek zárva vannak.
Az udvaron lehetőség van tollaslabdázásra, teniszezésre, kosarazásra, focizásra.
A differenciált foglalkozások a tanulási nehézségekkel küzdő, tanulmányi munkájukban lemaradt tanulók fejlesztését segíti.
A középiskolás kollégiumi tanulók nevelése-oktatása folyamatában a legfontosabb feladat:
- hangsúlyozottan a tanulás segítése, a tanulmányi eredmények megőrzése vagy javítása, a középfokú iskolai oktatásban való megmaradás érdekében,
- a társadalmi integráció során kialakult problémák leküzdése,
- a folyamatos kommunikációs nevelés, ezen belül a szövegértés fejlesztése, mely nélkül a tanulók nem tudják eredményesen használni a többségi középfokú oktatási intézmények tankönyveit, jegyzeteit.
Egy-egy nevelőtanár irányítja a fiú illetve a leány tanulók tanulmányi munkáját, bizonyos tantárgyaknál képesített szaktanár segíti a felkészülést, a gyakorlást.
Nagyon fontos a megfelelő kapcsolattartás a szülői házzal. Olyan személyes kapcsolatot igyekszünk kiépíteni, amelyben a szülő bátran fordulhat gyermekét érintő kérdésekkel a nevelőtanárhoz. Igyekszünk segítő kezet nyújtani, akár egyéni tanácsadás, akár iskolapszichológus segítségével. A hallássérült szülőkre való tekintettel a jelnyelv mélyebb megismerését nagyon fontosnak tartjuk; próbálunk megfelelő ismereteket szerezni ezen a téren is.
cím:
1142 Bp., Rákospatak u. 101. /
tel.: 06 (1) 273-22-20
intézményegység vezető:
Mayer Sándor
(e-mail: smayer@nagyothallo.info.hu)